top of page
לוגו חדש.png

קורס לכתיבה יוצרת

ללמוד כתיבה - מרעיון לספר

בהנחיית הסופר והמשורר

אילן שיינפלד

pexels-photo-3808904.jpeg

בקורס זה כותבים וכותבים. מטרתו היא ללמד את משתתפיה טכניקות שונות, שיעזרו להם להפוך את הכתיבה למעשה יומיומי, בלי לחכות להשראה ובלי הצנזור הפנימי.

הקורס משלב הנחייה קצרה, הרבה עבודת ידיים – ועבודת בית, שבה תהפכו את החומרים שהוצאתם בשיעור ליצירות.

תכנית הקורס נבנתה כך שתספק מענה לכותבים בכל סוגי הכתיבה, שירה, סיפורת ודרמה. התכנית בקורס זה היא מבוססת דמות, דהיינו – מכוונת ללימוד איך מעצבים דמות בסיפור, שכן הדמות היא הבסיס לכל עלילה.

השיעורים יהיו אינטנסיביים מבחינה רגשית. הצלחה בקורס מחייבת כתיבה בשיעור, ניהול מחברת חלומות וכתיבת דפי בוקר.

 

מקום המפגש: בזום

תאריך תחילת הקורס: 28.02.21

מסגרת: 12 מפגשים

יום: ראשון, 20:00

תוכנית הקורס:

מפגש 1 – התהליך היצירתי - שלבי התהליך היצירתי. היכרות עם הצנזור הפנימי. אלמנט המשחק. המקוריות. זנבה של המוזה. שאיבת זכרונות.

מפגש 2 –  זכרון וזכרונות - חפצי זיכרון. זיכרון, זיכרון משוחזר וזיכרון בדוי. תרגילי שליפה של זיכרון ואוטוביוגרפיה מדומה.  קבלת גיליון דמות ראשון ולימוד דרכי העיצוב של דמות על פי זכרונות. יש להביא למפגש שלוש תמונות וחפץ אהוב מן הילדות המוקדמת.

 

מפגש 3- חושים - הנאות החושים. לחיות בהווה. לכתוב ספציפי. הקסם של הדברים הקטנים. מעברים מחוש לחוש. שליפת זכרונות חושיים. יצירת סביבה חושית חדשה. תרגילי עבודה עם חושים. שם העצם הספציפי, השימוש במוחש מופשט. קבלת גיליון דמות שני והעמקת הלימוד בעיצוב דמות. יש להביא למפגש כיסוי עיניים.

 

מפגש 4 – רגשות - המנעד הרגשי של הכותב. תרגילים בשליפת רגשות. מקומם של רגשות בעיצוב הדמויות ובעלילה. תיאור תהליך רגשי, ההדרגה ברגשות ובשינוי הרגשי של דמות. האירוע המחולל.

 

מפגש 5 – רגשות - רגשות סותרים ויצירת המבע של רגש סותר, זרימת המידע בשיר/ביצירה – המבנה התלת מערכתי והמשחק בציפיות הרגשיות של הצופה. הרמוניה ודיסהרמוניה, כתיבה לוגית וא-לוגית.

 

מפגש 6  - פרספקטיבות ונקודות מבט - פרספקטיבות ונקודות מבט. הכתיבה בגוף ראשון לעומת הכתיבה בגוף שלישי. נקודות מבט של מספר. מספר יודע כל. מספר מוגבל. מספר אובייקטיבי.

 

מפגש 7 - הדובר הלירי, דמות הגיבור והקול הפנימי - קולות פנימיים. הילד, הצנזור, דמויות מופת, האנשים שאני מתעב. כתיבה מבעד למסכה. תזמורת הקולות הפנימיים.

 

מפגש 8 - חלומות - חלומות ותת מודע: כתיבת שיר על בסיס חלום. לכתוב חלום, לכתוב מתוך חלום. לחלום בהקיץ. לשמוע קולות. מדיטציה ודמיון מודרך. יצירת סביבת חלום. איך לישון. הכללים לפירוק רעיון מושתק או חצי-מודע מיומן הכתיבה והפיכתו לבסיס ליצירה. למפגש זה יש להביא מחברת חלומות עם חלומות כתובים!

 

מפגש 9 - הצל - הסרת המסיכות. המפגש עם השד הפנימי. איך לראיין את השד. איך לחפור במכרות החושך. ארצות הצל.

 

מפגש 10 - סופר, מספר, מחבר - סופר, מספר מתערב, מספר בלתי מתערב, מספר מהימן, מספר לא מהימן, מחבר, מחבר משתמע.

 

מפגש 11 – הווידוי והמונולוג הפנימי - מהו וידוי, סוגי הווידוי, שלבי הווידוי, הפסיכולוגיה של הווידוי, המונולוג, כנות ואי מהימנות.

 

מפגש 12 - סיכום - קריאה ועריכה של טקסטים בכיתה יחד.

 

אילן שיינפלד

סופר ומשורר, עורך ומנחה כתיבה, בוגר בית הספר לתסריטאות ובית הספר למחזאות.  מחבר רב-המכר "מעשה בטבעת" (כתר, 2007), "כשהמתים חזרו" ו"אשת הפיראט היהודי," ספרי ההדרכה לכותבים "בית ספר למשוררים" ו"הסדנה לשירה" ועוד. יצירתו זכתה בפרסים רבים, ובהם פעמיים פרס ראש הממשלה ליוצרים. אילן לימד בתכנית לכתיבה באוניברסיטת תל אביב. מלמד באסכולות, האוניברסיטה הפתוחה, במרכז ההדרכה לספריות ציבוריות ובמפעל סופר-מורה של משרד החינוך.

 

מחיר הקורס: 2,400  ₪  

300 ₪ ישמשו כדמי הרשמה ולא יוחזרו במקרה של ביטול ההשתתפות בקורס על ידי הנרשם. את היתרה ניתן לחלק ל-3 תשלומים שווים של 700 ₪ אשר ישולמו חודש בחודשו באמצעות הוראת קבע.

חן בשם הוצאה גלילית

בנק לאומי, סניף 976

חן 05493270

 

 לתשלום דמי ההרשמה והבטחת מקומך בקורס: מעבר לתשלום

במידה ויש שאלות, ניתן ליצור קשר עם חיים 054-7719807 info@glilitbooks.co.il

"הקורס הוא מסע פנימי שמאפשר ועוזר  'לשחרר' אוצרות טמונים עמוק. מנחה ייחודי כמו אילן שמדבר בגובה העיניים, ממקום עמוק ואמיתי  וללא שיפוטיות . נהניתי והחכמתי"

סנדרה שפירא

"קורס מומלץ! תרגילים מעניינים ומרחיבי עולמות!"

בת ארז יוגב

"קורס מעניין מאד. אותי מאד ריתק ה'מאחורי הקלעים' של כתיבת סיפור/ספר.
מרתק ומומלץ !"

יעל לוי

"לפעמים כתיבה היא דרך לבחון ארוע/חוויה/רגש. 
הכלים שאילן נתן לנו, חידדו את היכולת שלי להעמיק בבחינת רגעים שכאלו. ועל זה תודה"

נורית עמדי

"קורס שמחזק יכולות קיימות ויוצר יכולות חדשות. אילן יוצר מודעות להבנות עמוקות של היוצר ואגב כך מלמד גם קריאה מעמיקה של יצירות סופרים. מעיון במה שכתבתי לפני הקורס לעומת מה שכתבתי בזמן הקןרס ואחריו - ניכר השיפור. אגב כתיבה הכותב חושף ונחשף."

משה פרנס

"קורס נהדר. מגמיש ומחזק את שרירי הכתיבה.
המפגשים השבועיים היו עבורי כמו ספר טוב שרוצים לשוב אליו בסוף יום.
ההנחיה של אילן היא תמהיל מיוחד במינו של עומק ידע וניסיון בצד כנות ונדיבות המתובלת בסיפורים אישיים שמעוררים לכתיבה מהנה ואמיצה.
תודה"

דורית תמיר

anchor2
bottom of page